«سه خط تلاش ما و دشمن» عقلانیت، وحدت، امید

«سه خط تلاش ما و دشمن» عقلانیت، وحدت، امید
آذر 15, 1401
121 بازدید

    هوالحکیم     اردیبهشت‌ امسال و‌ ماه بعد از آن در دو یادداشت جداگانه اما مکمل زیر نوشتم: دشمن؛ ۱- با اغواگری در پی غیرعقلانی کردن جوانان ماست و باید با عمل به فرمان رهبری و «جهاد تبیین» از «عقلانیت» به‌عنوان اساس تمایز انسان و حیوان پاسداری کرد! ۲- با ایجاد تفرقه و […]

 

 

هوالحکیم

 

 

اردیبهشت‌ امسال و‌ ماه بعد از آن در دو یادداشت جداگانه اما مکمل زیر نوشتم: دشمن؛ ۱- با اغواگری در پی غیرعقلانی کردن جوانان ماست و باید با عمل به فرمان رهبری و «جهاد تبیین» از «عقلانیت» به‌عنوان اساس تمایز انسان و حیوان پاسداری کرد! ۲- با ایجاد تفرقه و دمیدن در گسل‌های اجتماعی؛ «وحدت» و «انسجام ملی» ما که شیرازه استحکام جامعه است هدف گرفته؛ پس تمرکز دفاع ما باید بر حفظ و تقویت وحدت ملی باشد! ۳- با تولید دروغ، امید که مایه استقامت و ایستادگی مردم است نشانه رفته، بنابراین ما باید با روشنگری پیرامون واقعیت‌ها امید و «نشاط اجتماعی» را پاس بداریم!

 

b2n.ir/h69392               behzadzare.ir/?p=437

 

و اما اینک؛

عقلانیت: جایگاه عقل آن‌قدر رفیع است که در آموزه‌های دینی از آن به‌عنوان «پیامبر ثانی» و «پیامبر درونی» یاد شده و حتی بدیهی است که فقط با همین عقل است که می‌شود وحی و دین و پیامبران بیرونی را فهم کرد و برای هدایت بهره برد. عقل؛ همان ممیزه انسان از حیوان است، هرچند برخی هوش و بهرهٔ هوشی را همان عقل می‌پندارند اما درواقع هوش ابزار عقل است، هوش داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند اما تحلیل و نتیجه‌گیری و تصمیم صحیح و اقدام لازم؛ کار عقل و خرد است نه هوش! و چه خطاهای بزرگ و نابخشودنی در تاریخ از انسان‌های باهوش ولی کم عقل شاهدیم! واینکه بدیهی است که حیوانات هم از بهرهٔ هوشی برخوردارند، چه بسا برخی حیوانات مانند میمون و خرگوش از انسان هم باهوش‌تر باشند!

متأسفانه دشمن با استفاده از «فضای ول مجازی» ناشی از غفلت و ساده‌اندیشی برخی مسئولان کج‌ فهم و شاید خائن و قدرت‌طلب و نفوذی، در سال‌های اخیر توانست عقلانیت را به‌ ویژه در محیط‌های دانشگاهی و نخبگانی تضعیف و کم‌رنگ و برخی از جوانان کم‌اطلاع ما را مسخ و از آن‌ها برای اهداف شوم خود سربازگیری کند. تا جایی که این روزها علاوه بر جامعه؛ حتی در دانشگاه‌ها و با کمال تأسف دانشگاه مادر و نخبگانی همچون «شریف» هم شاهد رفتارها و کنش‌ها و شعارهای سخیفِ نه‌تنها غیردینی و غیراخلاقی؛ بلکه حتی غیرانسانیِ معدود افرادی بودیم! تا بدین ترتیب جنبش «مسخ شده‌ها» را علیه ملتی سازماندهی کنند.

 

چند مثال و مصداق؛

 

یک نمونه از هزاران نمونهٔ تلخ و دوگانهٔ این روزها اینکه شاهدیم قلم‌ها و حلقوم‌هایی که تا دیروز می‌نوشتند و فریاد میزدند چرا اسلام به دختران زیر ۱۸ سال اجازه ازدواج و تشکیل خانواده داده و این ظلم است زیرا کودک هستند و هنوز قدرت تشخیص خیر و صلاح خود را ندارند و توان پذیرش مسئولیت خانه و خانواده در آن‌ها نیست و…! امروز همانها می‌نویسند مفتخریم رهبران اعتراضات ملت ایران همین نوجوانان ۱۳ – ۱۴ ساله هستند و…! و نکته تأسف‌بار اینجاست کسی هم سئوال نمی‌کند چطور نوجوان زیر ۱۸ سال صلاحیت تشکیل زندگی ندارد اما می‌تواند رهبر جریان اجتماعی با این همه هزینه مادی و معنوی باشد؟!

نمونه دیگر؛ کسانی که با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان آمده اما در رفتار اعتراضی خود که هنوز نه به بار است و نه به دار؛ روی همه دیکتاتورهای تاریخ را سفید کرده‌اند! همین اعترافات عاملان شهادت شهیدان علی‌وردی و عجمیان را ببینید؛ اینکه ۴۰ – ۵۰ نفر به وحشیانه‌ترین شکل ممکن نوجوانی را پاره‌پاره کنند؛ آیا سر سوزنی نشان از عقل و منطق در آن‌هاهست؟!

 

دشمن چرا و چگونه توانست حتی به‌ظاهر تحصیل‌کردگان ما را به گونه‌ای مسخ کند که حداقل تمایزی بین آن‌ها و حیوانات وحشی نباشد؟!

اینجا از طرفی قدرت سحر و اعجاز رسانه در مسخ کردن حتی به‌ ظاهر باهوش‌ها را شاهدیم و از طرفی اهمیت گرانیگاه «عقلانیت» که دشمن بسیار هوشمندانه آن را انتخاب و مورد هجمه قرار داده است هویدا می‌شود. البته اگر عبرت بگیریم و بگیرند.

 

بی‌شک جامعه عاری از عقلانیت به جنگل خطرناکی تبدیل می‌شود که انحطاط آن بسیار خسارت‌بار است. مسئولان ساده‌اندیش و غافلی که باد کاشتند و فکر و اندیشه جامعه را به بهانه‌های گردش آزاد اطلاعات و کسب و کار مجازی؛ یله و رها به دشمن سپرده‌اند؛ نباید منتظر درو چنین طوفان‌هایی باشند؟!

 

 

 

ادامه دارد…