همراه با کاروان عاشقان شهدا در نوروز ۱۴۰۰ ویژه راهیان‌نور مجازی: دعوا سر چی بود؟

همراه با کاروان عاشقان شهدا در نوروز ۱۴۰۰ ویژه راهیان‌نور مجازی: دعوا سر چی بود؟
فروردین 2, 1401
60 بازدید

هوالشاهد همراه با کاروان عاشقان شهدا در نوروز ۱۴۰۰ 1⃣ ویژه راهیان‌نور مجازی ❓ دعوا سر چی بود؟ ✅ مهم‌ترین سئوال در مورد دفاع مقدس این است که اصلاً دعوا بر سر چی بود؟ یعنی چراییِ خود جنگ، اهمیت فهم پاسخ این سئوال امروز صدچندان شده چرا که ما در امتداد همان دعوا هستیم! 🔻 […]

هوالشاهد

همراه با کاروان عاشقان شهدا در نوروز ۱۴۰۰

1⃣ ویژه راهیان‌نور مجازی

❓ دعوا سر چی بود؟
✅ مهم‌ترین سئوال در مورد دفاع مقدس این است که اصلاً دعوا بر سر چی بود؟ یعنی چراییِ خود جنگ، اهمیت فهم پاسخ این سئوال امروز صدچندان شده چرا که ما در امتداد همان دعوا هستیم!

🔻 #دفاع‌مقدس ریشه در انقلاب ما داشت و انقلاب ما ریشه در اعتقاد ما…! ریشه همه‌ی دعوا در تقابل و تعارض حرّیت ما با نظام سلطه شکل گرفت و شاه و صدام به‌مثابه پیمانکاری به نیابت از قدرت‌های سلطه‌گر با نهضت امام مقابله کردند و امروز هم تداوم این دعوا در تعارض و مخالفت ما با نظام سلطه ادامه دارد و مادامی که بخواهیم حرّیت خود را حفظ کنیم باید همچنان در این منازعه باشیم.
🔻 با تعریف غلطی؛ دین و به‌ویژه اسلام از زندگی اجتماعی مردم به حاشیه رفته بود و عملاً کارکرد دین طاقچه‌ای شده بود، اما امام(ره) غبار کج‌فهمی را از چهره نورانی اسلام زدود و آن را این‌طور بازتعریف کرد که اسلام یعنی برنامه جامعی که از صفر تولد انسان تا صد سعادت آن را در بر گیرد!
🔻 برخی به این تعریف امام خُرده گرفتند و حتی کسانی در حوزه‌های علمیه هم معتقد به جدایی دین از سیاست و اجتماع بودند و می‌گفتند: اسلام سیاست و اجتماع ندارد ولی امام در پاسخِ آن‌ها استدلال کرد که اگر مبنای فقه اسلامی قرآن و روایات است اکثریت قرآن و روایات سیاسی و اجتماعی است و لازمه اجرایی شدن آن تشکیل حکومت است!
🔻 در واقع اسلام منهای حکومت یعنی بخشی از این آیات و روایات که اکثریت قاطع آن است حذف شود و… در ادامه امام این بازتعریف صحیح از اسلام را «اسلام ناب محمدی(ص)» نامیدند و فرمودند: «آن اسلام منهای حکومت و اجتماع و سیاست یعنی اسلام استعماری و استکباری و استثماری» و بعداز پیروزی #انقلاب فرمودند: «چنین اسلامی که احکام اجتماعی‌اش تعطیل باشد، اسلام آمریکایی است» همه آن عناوین هم شعباتی از اسلام آمریکایی هستند که منافع سلطه‌طلبانه سلطه‌طلبان را تأمین می‌کنند برای به بندکشیدن ملت‌ها»

🤝 لذا ابرقدرت #آمریکا و #شوروی (غرب و شرق) که تمام دنیا را بین خود تقسیم کرده بودند و مدام برای گسترش قلمرو خود در دنیا با هم رقابت داشتند در یک‌جا با هم هم‌گرایی پیدا کردند و آن مقابله با نهضت انقلاب اسلامی بود!

❓ سئوال مهم اینجا این بود چرا ابرقدرت‌هایی که در همه جا رقیب هم بودند در یک جا رفیق هم شدند و آن هم مقابله با انقلاب اسلامی بود؟
✅ چون #انقلاب‌اسلامی منافع مشترک آن‌ها که همانا بهره‌گیری از گرده ملت‌ها بود را به خطر می‌انداخت!

👈 اینجا معلوم می‌شود امام(ره) چرا فرمودند اسلام ناب محمدی(ص)، چرا كه در صدر اسلام هم ابرقدرت‌ها با هم نزاع داشتند اما در مقابله با اسلام با هم متحد شدند! مثلاً امپراطوری روم و امپراطوری ایران با هم جنگ‌هایی داشتند و… اما با اعلام بعثت پیامبر(ص) و ظهور اسلام با هم مکاتباتی کردند و در مقابله با حکومت تازه تأسیس اسلام با هم متحد شدند!

📲 پیام اصلی اسلام حرّیت انسان است و حیات قدرت‌ها هم در سواری گرفتن از مردم بود. آزادگی ملت‌ها مانع سواری گرفتن آن‌ها می‌شد و این دو حقیقت همواره هست و همواره هم با هم سر سازش ندارند!

♨️ لذا بر این اساس دو ابرقدرت شرق و غرب علی‌رغم اینکه با هم درگیر رقابت تسلیحاتی بودند، در عین حال برای خفه کردن نهضت امام در نطفه، می‌کوشیدند و دستان نوکری چون #محمدرضا_پهلوی را برای برخورد با امام و انقلابیون باز گذاشتند.

💣 اما با این وجود انقلاب به پیروزی رسید و پس از انقلاب هم اقدامات متعددی از جمله درگیری‌های قومی، کودتاها و ترورها و… برای سرنگونی نظام نوپای #جمهوری_اسلامی ایران انجام دادند اما موفق نشدند و در نهایت به #جنگ تمام نظامی متوسل شدند!

ادامه دارد…

✍ #بهزاد_زارع | دانشجوی مشروطی دانشگاه شهادت

وبسایت | تلگرام | سروش | ایتا | روبیکا | اینستاگرام
Behzadzare.ir
T.me/BehzadZare
Sapp.ir/BehzadZare
Eitaa.com/BehzadZare
Rubika.ir/BehzadZare57
Instagram.com/Behzad.Zare48