وظیفه دارم…/ ۲

وظیفه دارم…/ ۲
خرداد 26, 1400
420 بازدید

هوالصادق وظیفه دارم…/ ۲ 🔴«نماد عقلانیت و سیاست‌ورزی دینی» ❇️ در مطلب قبل (اینجا را کلیک کنید) عرضم این بود که نیاز اصلی امروز جبهه انقلاب، به‌ویژه جوانان؛ الگوی صحیح برای عمل و کنش‌گری صحیح است و به‌همین دلیل تلاش برای معرفی عناصری همچون دکتر #زاکانی به‌عنوان نماد عقلانیت و سیاست‌ورزی در جامعه و به‌ویژه […]

هوالصادق

وظیفه دارم…/ ۲

🔴«نماد عقلانیت و سیاست‌ورزی دینی»

❇️ در مطلب قبل (اینجا را کلیک کنید) عرضم این بود که نیاز اصلی امروز جبهه انقلاب، به‌ویژه جوانان؛ الگوی صحیح برای عمل و کنش‌گری صحیح است و به‌همین دلیل تلاش برای معرفی عناصری همچون دکتر #زاکانی به‌عنوان نماد عقلانیت و سیاست‌ورزی در جامعه و به‌ویژه در اردوگاه #جبهه_انقلاب را وظیفه مسلّم خود می‌دانم.
مقام معظم رهبری سال ۸۹ در دیدار بسیجیان قم فرمودند: «مؤلفه های تشکیل دهنده بسیج، سه عنصر بصیرت، اخلاص و عملِ به‌هنگام و به‌اندازه است»
زاکانی عنصر بسیجی با بصیرتی است که همواره اولویت‌ها را درست و به‌موقع تشخیص داده و در عمل به آن‌ها چیزی جز رضای خدا که همانا خواست رهبری و مردم است؛ دنبال نکرده و نمی‌کند و همواره عمل و اقدام او به اندازه و به‌دور از افراط و تفریط بوده است.
زاکانی از ۱۵ سالگی جبهه رفت، بله خیلی‌ها جبهه رفتند و ان‌شاالله مأجورند؛ اما همرزمانِ رزمنده ما بهتر می‌دانند از سنگرهای بُتنی اطراف کرمانشاه و اهواز تا خط مقدم همه را حضور در جبهه می‌نامند؛ از کارهای خدماتی پشت خطوط تا خط مقدم همه را جبهه می‌گویند، اما علیرضا زاکانیِ ۶۲ ما توفیق حضور در خطِ مقدمِ خطِ مقدم جبهه در کارنامه دارند؛ یعنی همه این مدت یا در اطلاعات عملیات بوده اند و یا در تخریب!

و توفیق حضور مؤثر در ۱۵ عملیات بزرگ و بیش از ۱۱ بار مجروحیت و…
🔹 پس از جنگ؛ خلاصه پیام پیر و مراد و مرشدمان (پیام قطعنامه ۵۹۸) این بود که: «فرزندان انقلابی‌ام کمربندها را محکم کنید؛ دفاع و مبارزه همچنان باقی‌ست و تنها فقط سنگرها عوض شده که باید وارد سنگر علم شوید و…» برخی از همرزمان ما بعد از جنگ مبارزه را پایان یافته تلقی کردند و وارد عرصه بعد یعنی سنگر علم نشدند، برخی درس خواندند اما درس مفید برای جامعه نخواندند، برخی درس مفید هم خواندند اما فقط درس خواندند و در مقابل کم‌رنگ شدن ارزش‌ها در اطرافشان بی‌تفاوت شدند و کاری با محیط و جامعه نداشتند؛ لیکن زاکانی از معدود رزمندگانی بود که بعد از جنگ وارد سنگر علم شد، درس خواند و درس مفید خواند و در حین درس خواندن علی‌رغم همه سختی‌ها و مشقت‌های رشته پزشکی؛ در کنار درس و بحث پرچم‌دار اصلی جنبش دانشجویی شد.
🔻 بسیج دانشجویی را در دانشگاه‌ها احیا کرد، گرچه همه عزیزان در این سنگر زحمت کشیده و می‌کشند اما دوران فعالیت زاکانی در بسیج دانشجویی نه با قبل و نه با بعد از ایشان قابل قیاس نیست؛ این حقیقتی است که حتی مخالفین هم به آن اعتراف دارند.
🔺 یکی از اقدامات بنیادین دکتر زاکانی در فعالیت‌های دانشجویی اجرای طرح فاخر آموزش مبانی اندیشه اسلامی (طرح ولایت) بود که همه به اهمیت و ارزش و تأثیر آن در رشد سیاسی و اجتماعی جامعه معترفند!
◀️ پس از فضای تاریک مجلس ششم و فتنه‌انگیزی های پیرامونی آن، زاکانی یکی از عناصر تاثیرگذار در شکل‌گیری مجلس هفتم و بازگشت نیروهای انقلاب به صحنه بود و خود هم در مجالس ۷ و ۸ و ۹ از جمله عناصر کلیدی جریان انقلاب شد.
✅ او محور چند تحقیق و تفحص بی‌نظیر در مجلس شد؛ از جمله تحقیق و تفحض از نظام آموزش عالی کشور به‌ویژه دانشگاه آزاد و قوه قضائیه و صداوسیما و… که همه معترفند در کارنامه مجلس پرونده‌ای در ابعاد دانشگاه آزاد بی‌نظیر و بی‌سابقه است؛ چرا که به‌عنوان مثال برای تحقق این مهم ۵۰۰ هزار برگ سند جمع‌آوری کرد!
✅ نکته حائز اهمیت و ژرف‌اندیشی آقای زاکانی آنجا نمایان می‌شود که حتی برخی دوستان خودی هم شاکی بودند که ایشان چرا به سراغ شخصیت‌های خودی و دستگاه‌های حاکمیتی آمده و…
چرا که مثلاً رئیس وقت دانشگاه آزاد عضو شورای مرکزی فلان حزب خودی بود و… اما زاکانی علی‌رغم اینکه بارها در مسیر پیگیری چنین پرونده‌ای تهدید به مرگ و تطمیع شد؛ برای خارج کردن این امکان عظیم از سلطه خانواده آن بزرگوار همچنان محکم و ثابت قدم ایستاد و بیان داشت آیندگان خواهند فهمید من با این تحقیق و تفحص از این دستگاه‌ها چه خدمتی به خود این مجموعه‌ها و ملت کرده‌ام.
✅ علاوه بر پیگیری ابرپرونده‌هایی همچون کرسنت، زاکانی اولین کسی بود که انحراف احمدی‌نژاد را فهمید و با آن برخورد هوشمندانه و درخوری کرد که در مطلب بعدی به نقش بی‌بدیل ایشان در این موضوع خواهم پرداخت.
اما با توجه به پیچیدگی جبهه رقیب؛ امامین انقلاب و افراط و تفریط‌های مختلف رفقای خودی؛ ماندن در #صراط_مستقیم_انقلاب نیازمند مرد میدانی است که همچون حاج قاسم سلیمانی ایفای نقش کند.
🔺 تا این لحظه رفتار هوشمندانه دکتر زاکانی حاکی از تحقق چنین نقشی است و اگر بخواهم کنش سیاسی اجتماعی او را در یک جمله خلاصه کنم باید بگویم او نماد «عقلانیت و سیاست‌ورزی دینی» است.
ادامه دارد … !
✍️ بهزاد زارع