جریان شناسی انتخابات (قسمت سوم)

جریان شناسی انتخابات (قسمت سوم)
خرداد 24, 1400
194 بازدید

بسم الله الرحمن الحیم دسته بندی هایی که در شب های قبل عنوان شد را از این جهت عرض کردم که این دسته بندی ها باید خوب درک و یا یادآوری شوند، چون متاسفانه عناصر سیاسی در جامعه ما میآیند و با خلاء آگاهی و اطلاعات و ضعف حافظه عمومی مردم با موج سواری و […]

بسم الله الرحمن الحیم

دسته بندی هایی که در شب های قبل عنوان شد را از این جهت عرض کردم که این دسته بندی ها باید خوب درک و یا یادآوری شوند، چون متاسفانه عناصر سیاسی در جامعه ما میآیند و با خلاء آگاهی و اطلاعات و ضعف حافظه عمومی مردم با موج سواری و با طرح کردن یک سری الفاظ شیک مردم فریبی میکنند. در جلسه قبل گفتم همان هایی که مردم در قبل از 2 خرداد 76  از دستشان به ستوه آمده بودند مردم برای فرار از آنها به آقای خاتمی رای دادند، اما چه شد؟ مردم یکدفعه چشمشان را باز کردند دیدند همه ی آنها ارکان دولت خاتمی را تشکیل داده اند.

بعضی از دوستان پیام داده اند چرا زوتر وارد مصادیق انتخابات و افراد نمیشوید؟ باید بگویم مسئله ما افراد نیست مسئله ما انقلاب است. وقتی معمار این انقلاب حضرت امام خمینی میفرماید «حفظ این نظام از اوجب واجبات است» و در ادامه فرمودند «اگر حفظ این نظام تعارضی پیدا کند با حفظ جان شریف امام زمان، حفظ نظام بر او اولی است» وقتی میبینیم نظر معمار انقلاب اینگونه هست دیگر آدم ها به این معنا برای ما اصالت ندارند.

ما باید مبانی و چارچوب انقلاب را در حد خود فهم کنیم و مبتنی بر آن چارچوب مرزبندی های خودمان را مشخص کنیم و با حاکم کردن عقلانیت در جامعه میشود یک انسجام را به وجود آورد و جلو بند بازی ها را گرفت. هرکسی به اندازه فهم خودش مسئول است ( كُلُّكُمْ رَاعٍ وَ كُلُّكُمْ مَسْئُولٌ) ما در مقابل چیزهایی که میبینیم و درک میکنیم مسئول هستیم.

در ادامه ی دسته بندی ها یک نکته باید عرض کنم که خیلی حائز اهمیت هست، اگر به آن توجه کنیم اشتباهات ما معلوم میشود و ما باید با منظومه فکری مقام معظم رهبری پیرامون این بحث ها پیش برویم.

حضرت امام و مقام معظم رهبری یک منظومه ی فکری دارند، ما باید آن منظومه فکری را درک کنیم. همه مشکلات ما در جامعه این است که گاهی بر خلاف منویات امام و مقام معظم رهبری حرکت میکنیم و ایشان را اذیت میکنیم.

خاطره ای از یکی از نمایندگان مجلس بگویم: ایشان صحبت میکردند در ایام فتنه 88 در جلسه خصوصی که با مقام معظم رهبری داشتیم حضرت آقا با حالت گلایه فرمودند زمان امام خود این آقایان یادشان هست همین آقای هاشمی ، موسوی اردبیلی، میر حسین موسوی ما سه چهارتایی سران قوا میرفتیم خدمت امام و هر از چند گاهی امام چند کلمه مطلبی میگفتند، ما آنها را میگرفتیم و میرفتیم کار میکردیم، مقام معظم رهبری با حالت گلایه گفتند الان هرکس از این درب می آید داخل به تعبیر خودم بگویم 6 ساعت روضه میخوانم آخر کار طلبکار بیرون میرود. امام این مقدار صحبت نمیکرد مقام معظم رهبری یک پیرمرد است تا قبل از کرونا در سال 96 یا 97 تحقیق کردم فقط در ماه مبارک رمضان 21 یا 22 دیدار برگزار میکرد آن هم چه دیدارهایی همچون دانشجویان ،نخبگان ، اساتید ، شعرا و.. که هرکدام از آنها 4 یا 5 ساعت طول میکشید.

اگر امام را بررسی کنید، اصلا اینقدر صحبت نمیکرند، لذا علت آن این بود که شاگردان امام  منظومه ایشان را خوب جا انداخته بودند، کسی که ظرفیت وجودیش آنقدر بزگ است که چنین انقلابی به راه انداخت و دنیا را تکان داد و کسی که ظرفیت وجودیش آنقدر بزرگ است که این انقلاب را با همه ی گرگ های اطرافش حفظ میکند مانند مقام معظم رهبری یک ظرفیت خیلی بالایی دارند. نمیتوانند مانند خیلی از این آقایان باری بهر جهت باشند یعنی سخنان دیروزشان را مقایسه کنند با امروزشان فرق کند و هر روز رنگ عوض میکنند و آفتاب پرست هستند ولی انسان بزرگی مثل امام و مقام معظم رهبری که ما معتقد هستیم که بر ما ولایت دارند و نایب امام زمان هستند، این را بگویم این اعتقاد فقط به صرف اعتقاد داشتن ما نیست، این اثبات شده است حتی خبیث ترین افراد هم میگویند مانند این ملعونه رایس وزیر وقت امور خارجه امریکا در یکی از صحبت هایش میگوید ما یک سال طراحی میکردیم خامنه ای با یک سخنرانی همه را هوا میکرد. آدمی که دشمنش در مورد آن اینطور میگوید انسان معمولی نیست من فرصت نیست اعترافات دشمن را اینجا بگویم بروید نگاه کنید و مطالعه کنید.

قطعا امام و مقام معظم رهبری یک منظومه فکری دارند که باید آن منظومه را درک کنیم. ببینید مقام معظم رهبری در سال 53 بیست و هشت جلسه در مسجدی در مشهد سخنرانی کرده اند امروز نوارهای آن سخنرانی را آمده اند پیاده کرده اند و کتابی با عنوان طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن در دسترس عموم هست. شما ببینید وقتی داریم این کتاب را میخوانیم یا نوار هایش را گوش میدهیم انگار مقام معظم رهبری الان صحبت میکنند مهمترین ویژگی کسی که منظومه فکری دارد در یک چارچوب حرف میزند، ثبات قدم است ولی متاسفانه ما کوتاهی میکنیم نمیرویم به دنبال اندیشه های امام و مقام معظم رهبری که از سرچشمه اصلی این انقلاب هستند شما هر چه از سرچشمه دور تر شوید آب گل آلودتر میشود و از زلالی آن کاسته میشود.

ببینید کسانی که بی مبنا صحبت میکنند مثلا همین آقای رییس جمهور را ببینید سخنرانی های ایشان را قبل از ریاست جمهوری ایشان را ببینید، ببینید چقدر این آدم زیر رو رو شده است خیلی عجیب است در فتنه سال 78 حادثه کوی دانشگاه مردم و دانشجو ها آمدند آن را مهار کردند، آن روز مهم دو نفر سخنران داشت یکی آقای دکتر زاکانی و دیگری حسن روحانی بود، خیلی عجیب است حسن روحانی از آقای زاکانی انقلابی تر صحبت کرد اما بعدا آقای روحانی که رئیس جمهور شد بعضی ها رفتند فیلم آن روز را در بیاورند بگویند شما این هستید این فیلم به گفته خودشان در آرشیو صدا و هم در آرشیو سیما به سرقت رفته و پیدا نکردند و حالا یک فیلم بی کیفیت که کسی شخصی گرفته است موجود است.

ببینید آدم سیاس سیاسی را که باری به هر جهت حرکت میکند و مبنا ندارد. آدمی که مبنا داشته باشد در یک چارچوبه ای حرکت میکند و اهداف و برنامه های خودش را دنبال میکند.

واقعا منسجم ترین، دقیق ترین و عقلانی ترین منظومه فکری را امام داشتند در مورد تک تک کلماتشان بسیار دقت میکردند.

مرحوم حاج احمد آقا فرزند امام تعریف میکردند یکبار امام پیامی را برای رزمندگان داده بودند پیام رفته بود و صدا و سیما قرار بود ساعت 14 پخش شود نیم ساعت قبل از آن امام سریع من را خواست و گفت نگذارید پیام پخش شود گفتم چرا گفتند باید اصلاح شود من نیم ساعت مانده بود (خیلی سخت بوده در آن زمان مثل امروز که نبوده) زنگ زدم سریع به دفتر رئیس جمهور و رئیس مجلس و … همه را بسیج کردم که نگذاریم پیام پخش شود.

با هر مصیبتی بود پیام را برگرداندیم و نگذاشتیم پخش شود پیام را آوردیم خدمت امام ، ایشان خودکار را از جیبشان در آوردند یک کلمه را خط زدند و یک کلمه به جایش اضافه کردند، گفت من خندیدم و گفتم این همه کار برای یک کلمه بوده. حالا این پیام چی بود؟

این پیام خطاب به رزمندگان بود عبارت اول این پیام آمده بود «همه ی هم و غم من شما رزمندگان هستید وقتی بردم پیش امام این کلمه همه را خط زد و نوشت بیشترین »!

ببینید امام میداند کلمه به کلمه صحبتهایش در آینده مورد قضاوت قرار میگیرد بله امام معصوم نیست بنده هم معصوم نیستم آیت الله خامنه ای هم معصوم نیست ولی این معصومیت فرق میکند گاهی نمره یکی یک است، دو هست، صفر است گاهی نمره غیر معصومی 19.75 است 19.5 هست اما نمره من با آنها خیلی فرق میکند. بله آنها معصوم نیستند اما دقت آنها با من و شما خیلی فرق میکند.

مقام معظم رهبری یک منظومه فکری دارد اگر میبینید کسی در این چارچوب صحبت میکند این بخاطر نزدیکی این گفتمان به چارچوبه منظومه رهبری و امام است. من یک زمان گزارشی را که برای یکی از دستگاه ها تهیه شده بود را دیدم توسط همین بچه های انقلابی تهیه شده بود و سوال کننده و جواب دهنده از خود بچه های انقلابی و در محافل مذهبی و خودی بوده اند توجه کنیم یک سوال مهم آن این بود که لیدر فکری شما چه کسی هست؟ خیلی عجیب و دردناک است مقام معظم رهبری نفر هشتم شده بود این نظر سنجی در میان مذهبی ها و خودی ها گرفته شده بود توجه کنیم.

چرا ما سراغ سرچشمه نمیرویم و آن را رها کرده ایم من اگر میخواهم در صراط انقلاب باشم باید بروم سراغ سرچشمه که امام است، مقام معظم رهبری است یکی از گرفتاری ها و مشکلات اصلی ما همین است که منظومه امام را خوب درک نمیکنیم. به نظر من منظومه امام، اندیشه امام و فکر امام باید یک بار دیگر باز خوانی شود اگر میخواهیم در تاریخ گم نشویم اگر میخواهیم در مقابل این همه دشمنانی که داریم بایستیم در عرصه های مختلف جنگ سیاسی ، فرهنگی ، سایبری اگر میخواهیم کم نیاوریم در همچین عرصه ای باید این منظومه را خوب درک کنیم. در اول انقلاب اینقدر آدم انقلابی پای کار انقلاب نداشتیم که ناگهان مورد هجوم قرار گرفتیم(دفاع مقدس) در یک جنگ 70 تا 80 کشور جلوی ما صف کشیدند و با ما جنگیدند چطور آن بچه ها توانستند جلو آنها بایستند و کم نیاورند چون مبنا داشتند. از ابزار و امکانات در آن موقع چه چیزی داشتیم؟ الان بیش صد ها ابزار و امکانات مختلف داریم! اما الان چرا اینقدر گیج میزنیم؟ چرا گل به خودی میزنیم ؟ مقام معظم رهبری را مجبور میکنیم ورود کند و تکرار کنند و شرح بیشتری بدهند ما باید این فرمایشات را با یک اشاره بگیریم.

در این توضیحاتی که پراکنده عرض کردم خواستم این را بگویم ما باید مبنا ها را بگیریم که بعدا وارد بحث انتخابات شدیم بشود گفت فلان آدم و یا دسته شامل چه دسته بندی هایی میباشند که بتوان حق مطلب را خوب ادا کرد و در حق کسی اجحاف نشود.

ان شاالله فردا شب و شب های بعد این دسته بندی ها را باز میکنیم و اگر سوالی را مطرح کردید به آن پاسخ میدهیم.

 

 

فایل صوتی سخنرانی را از اینجا دانلود کنید

 

  

برچسب‌ها:,