جنگ تحمیلی و صلح تحمیلی

جنگ تحمیلی و صلح تحمیلی
اردیبهشت 28, 1400
82 بازدید

🔻در مطلب قبل بیان شد (اینجا کلیک کنید) که نظام سلطه درادامه خصومت برای نابودی ومهاراندیشه امام و انقلاب اسلامی به تصمیم جنگ رسید و با القاء واجرای سه عملیات روانی تهدید و تطمیع وتحریک صدام را به داخل مرزهای ایران سوق دادند و…  با شروع جنگ مسائل مختلفی در داخل داشتیم درگیریها و نا […]

🔻در مطلب قبل بیان شد (اینجا کلیک کنید) که نظام سلطه درادامه خصومت برای نابودی ومهاراندیشه امام و انقلاب اسلامی به تصمیم جنگ رسید و با القاء واجرای سه عملیات روانی تهدید و تطمیع وتحریک صدام را به داخل مرزهای ایران سوق دادند و…

 با شروع جنگ مسائل مختلفی در داخل داشتیم درگیریها و نا آرامیهای قومی در گوشه و کنار مانند خلق عرب ، خلق بلوچ ، خلق ترکمن، خلق آذربایجان و…

قبل از انقلاب حقیقتا به قومیتها و مناطق مرزی ظلم شده بود اما بلافاصله پس از پیروزی انقلاب عوامل رژیم گذشته که خود عامل این ظلمها بودند در جلد همین قومیتها رفتند و مطالبگر عدالت خواهی و احقاق حقوق همان قومیتها شدند!

🔻دررأس این فتنه ها غائله کردستان بود، گروهکها و جریانات لیبرال هم مشغول تمامیت خواهی و… بودند و دولت و بخشی از بدنه حاکمیت هم بسمت آنها غش کرده بودند و… !

 مقاومتهای مردمی در مرزها شکل گرفت و دشمن در مرزها زمین گیرشد، اما بعلت ناهماهنگی های داخلی سال اول جنگ بسختی گذشت، با رو شدن دست لیبرالها و عزل بنی صدر و اتحاد و انسجام بین نیروهای مسلح عملیاتهای گسترده تری عیله دشمن متجاوز آغاز شد

پس از برکناری بنی صدر از فرماندهی کل قوا اولین محصول اتحاد ارتش و سپاه با انجام عملیات موفق ثامن ائمه علیه السلام (شکست حصر آبادان) به بارنشست و در ادامه عید سال ۶۱  دومین فتح الفتوح با نام فتح المبین انجام شد در این مدت عملیاتهای دیگری هم انجام شد اما این دو فتح بزرگ، خود باوری را در جبهه حق تقویت کرد !

 ✳️ ودرنهایت ۱۸ اردیبهشت ۶۱ رزمندگان اسلام دست به عملیاتی زدند که ۳ خرداد منجر به آزاد سازی خرمشهر شد و نقطه عطفی در جنگ تحمیلی بوجودآورد

 عملیات بیت المقدس ویژگیهای فراوانی دارد در این عملیات بیش از پنج هزار کیلومتر مربع از خاک ج.ا.ا آزاد شد و هزاران تانک و نفربر و خودرو نظامی دشمن منهدم یا به غنیمت گرفته شد و هزاران بعثی مزدور کشته و مجروح و بیش از ۲۱ هزار نفر از ارتش صدام به اسارت رزمندگان درآمدند !

 در عملیاتهای قبلی هم صدام ضرب و شصت بزرگی خورده بود اما در فتح خرمشهر شُک بزرگی به او وارد شد طوری که اربابان او هم متحیّر شدند بر اساس اعلام خود دشمن در فتح خرمشهر یک سوم ارتش عراق آسیب دید و صدام برای خروج از این حیّرت پیشنهاد آتش بس داد

❇️ متاسفانه لیبرالهایی همچون عناصر به اصطلاح ملّی – مذهبی که خود در تحمیل جنگ به ایران نقش اصلی داشتند (چرا که در دوره مدیریت خود وضعیت داخلی کشور را به گونه به دشمن نشان دادن که صدام را متوهّم کرد) پس از آغاز جنگ از کشور گریختند و رفتند پاریس و لندن و… و بعدها مقالات و حتی کتابی با عنوان ۲+۶ نوشتند !

 تحلیل ۲+۶  یعنی دو سال اول جنگ دفاع مشروع بود اما پس از فتح خرمشهر صدام خواستار پایان جنگ شد ولی ج.ا. نپذیرفت  لذا این ۶ سال بعد جنگ نامشروع بود و… !

 این شبهه یکی از مغالطات مهم در دفاع مقدس است که غرب گرا ها خیلی در بوق آن دمیده و دمیدمند و معمولاً اینطور طرح می شود که صدام بعد از فتح خرمشهر خواستار پایان جنگ شد ولی مسئولین  ج.ا.  نپذیرفتند و اصرار به ادامه جنگ داشتند و… !

 نکته مهم این مغالطه آن است که صدام بعلت آسیب بزرگی که دیده متحیّر شده بود و برای خروج از این حیّرت دنبال فرصتی بود تا وضعیت خود رابازسازی  کند بهمین دلیل درخواست آتش بس کرد نه صلح چرا که صلح یعنی قرادادی که بندهای متعددی دارد  یک  بند آن  هم آتش بس است !

 لذا

اولاً : صدام پیشنهاد پایان جنگ بمعنای صلح پایداری که طرف آسیب دیده  به حق خود برسد و بویژه در ادامه به امنیت پایدار برسد نداده بود و فقط میگفت آتش بس !

 ثانیاً : پذیرش آتش بس برای ایران منطقی نبود چون ما در خانه خود نشسته بودیم و او به ماحمله کرده حالا که در میدان جنگ بر او برتری پیداکرده ایم چرا آتش بس رابپذیریم؟ آتش بس یعنی تو نزن من هم نمی زنم اما هر وقت خواستم شروع کنیم و… !

 به هیچ وجه پذیرش آتش بس برای ایران منطقی نبود  مضافاً اینکه هنوز بخشهایی هم از خاک ما در اشغال صدام بود پایان جنگ یعنی بازگشت به مرزهای بین المللی و تعیین متجاوز و تبادل اسراء و تعیین و پرداخت غرامت و… که همه اینها در قرارداد صلح می گنجد و نه عراق و نه هیچ کشور میانجی هرگز (تا قبل از قطعنامه ۵۹۸ در سال ۶۵)  چنین پیشنهادی به ایران نداده بود !

 لذا بعد از فتح خرمشهر به فرمان امام و با هدف تنبیه و تعقیب متجاوز جنگ ادامه پیدا کرد که امام فرمودند: « این گرگ درنده را امان ندهید که اگر فرصت پیدا کند به تجاوزگری خودادامه می دهد و…»

 

برچسب‌ها: