دعوا بر سر چی بود؟

دعوا بر سر چی بود؟
اردیبهشت 27, 1400
89 بازدید

مهم‌ترین سئوال در مورد دفاع مقدس این است که اصلاً دعوا بر سر چی بود؟ یعنی چرایی خود جنگ، اهمیت فهم پاسخ این سئوال؛ امروز صدچندان شده است، چرا که ما در امتداد همان دعوا هستیم. ویژه راهیان نور مجازی ۱ دفاع مقدس ریشه در انقلاب ما داشت و انقلاب ما ریشه در اعتقاد ما. […]

مهم‌ترین سئوال در مورد دفاع مقدس این است که اصلاً دعوا بر سر چی بود؟

یعنی چرایی خود جنگ، اهمیت فهم پاسخ این سئوال؛ امروز صدچندان شده است، چرا که ما در امتداد همان دعوا هستیم.

ویژه راهیان نور مجازی ۱

دفاع مقدس ریشه در انقلاب ما داشت و انقلاب ما ریشه در اعتقاد ما.

 

ریشه همه دعوا در تقابل و تعارض حرّیت ما با نظام سلطه شکل گرفت و شاه و صدام به‌ مثابه پیمانکاری به نیابت از قدرت‌های سلطه‌گر با نهضت امام مقابله کردند و امروز هم تداوم این دعوا در تعارض و مخالفت ما با نظام سلطه ادامه دارد و مادامی که بخواهیم حرّیت خود را حفظ کنیم باید همچنان در این منازعه باشیم.

با تعریف غلطی؛ دین و به‌ ویژه اسلام از زندگی اجتماعی مردم به حاشیه رفته بود و عملاً  کارکرد دین طاقچه‌ای شده بود، اما امام(ره) غبار کج‌فهمی را از چهره نورانی اسلام زدود و آن را اینطور باز تعریف کرد که اسلام یعنی برنامه جامعی از صفر تولد انسان تا صد سعادت آن.

برخی به این تعریف امام خرده گرفتند و حتی کسانی در حوزه‌های علمیه هم معتقد به جدایی دین از سیاست و اجتماع بودند و می‌گفتند: اسلام سیاست و اجتماع ندارد.

اما امام در پاسخ آن‌ها استدلال کرد که اگر مبنای فقه اسلامی قرآن و روایات است؛ اکثریت قرآن و روایات؛ سیاسی و اجتماعی و لازمه اجرایی شدن آن تشکیل حکومت است.

در واقع اسلام منهای حکومت یعنی بخشی از این آیات و روایات که اکثریت قاطع آن است حذف شود و…

در ادامه امام این بازتعریف صحیح از اسلام را «اسلام ناب محمدی صل‌علی‌علیه‌وآله‌وسلم» نامید و فرمودند: «آن اسلام منهای حکومت و اجتماع و سیاست یعنی: اسلام استعماری و استکباری و استثماری»

و بعد از پیروزی انقلاب فرمودند: «چنین اسلامی که احکام اجتماعیش تعطیل باشد اسلام آمریکایی است» همه آن عناوین هم شعباتی از اسلام آمریکایی هستند که منافع سلطه‌طلبانه سلطه‌طلبان را تأمین می کنند برای به بند کشیدن ملت‌ها»

لذا ابر قدرت آمریکا و شوروی (غرب و شرق) که تمام دنیا را بین خود تقسیم کرده بودند و مدام برای گسترش قلمرو خود در دنیا با هم رقابت داشتند در یک جا با هم، همگرایی پیدا کردند و آن مقابله با نهضت انقلاب اسلامی بود.

سئوال مهم اینجا این بود چرا ابرقدرت‌هایی که در همه جا رقیب هم بودند در یک جا رفیق هم شدن و آن هم مقابله با انقلاب اسلامی بود؟

چون انقلاب اسلامی منافع مشترک آن‌ها که همانا بهره گیری از گرده ملت‌ها بود را به خطر می انداخت!

اینجا معلوم می‌شود امام(ره) چرا فرمودند اسلام ناب محمدی(ص)؛ چرا كه در صدر اسلام هم ابرقدرت‌ها با هم نزاع داشتند اما در مقابله با اسلام با هم متحد شدند.

مثلاً امپراطوری روم و امپراطوری ایران با هم جنگ‌هایی داشتند اما با اعلام بعثت پیامبر(ص) و ظهور اسلام با هم مکاتباتی کردند و در مقابله با حکومت تازه تأسیس اسلام با هم متحد شدند!

پیام اصلی اسلام حرّیت انسان است و حیات قدرت‌ها هم در سواری گرفتن از مردم است و آزادگی ملت‌ها مانع سواری گرفتن آن‌ها می‌شد و این دو حقیقت همواره هست و همواره هم با هم سر سازش ندارند!

لذا بر این اساس دو ابرقدرت شرق و غرب علی‌رغم اینکه با هم درگیر رقابت تسلیحاتی بودند در عین حال برای خفه کردن نهضت امام در نطفه می کوشیدند و دستان نوکری چون محمدرضا پهلوی را برای برخورد با امام و انقلابیون باز گذاشتند.

اما با این وجود انقلاب به پیروزی رسید و پس از انقلاب هم اقدامات متعددی ازجمله درگیری‌های قومی، کودتاها و ترورها و… برای سرنگونی نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران انجام دادند اما موفق نشدند و در نهایت به جنگ تمام عیار متوسل شدند!

 

ادامه دارد